Hamilelik Sonrası Diş Sağlığı

Hormon seviyelerindeki ani artış dişeti iltihaplarına eğilimi artırır.

///Hamilelik Sonrası Diş Sağlığı

Hormon seviyelerindeki ani artış dişeti iltihaplarına eğilimi artırır. Eğer dişler ve dişetleri üzerinde biriken plak yeterince temizlenemezse kolaylıkla dişeti iltihabı (dişetlerinde şişlik, kanama, kızarıklık), dişetinde hamilelik tümörü gelişebilir.
Gebelik öncesi tedavi edilmemiş ciddi dişeti rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda ise erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riski vardır. Bu nedenle gebelik öncesi iyi bir ağız hijyeni rutininin kazanılmış olması ve dişeti tedavilerinin yapılmış olması önemlidir.

Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde görülen kusma ağız içinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde aşınmalara, hassasiyetlere ve çürüklere sebep olabilir.

Özellikle kusmayı takiben hemen dişleri fırçalamak diş yüzeyindeki aşınmaları artırabilir. Bu nedenle kusma sonrası ağız bol su ile çalkalanmalı ve dişler yarım saat sonra fırçalanmalıdır.

 

Hamilelik sonrası ağız ve diş sağlığı hakkında sıkça sorulan sorular

Hamilelik sırasında ağzımda ne gibi değişiklikler olur?
• Hormon seviyelerindeki ani artış dişeti iltihaplarına eğilimi artırır. Eğer dişler ve dişetleri üzerinde biriken plak yeterince temizlenemezse kolaylıkla dişeti iltihabı (dişetlerinde şişlik, kanama, kızarıklık), dişetinde hamilelik tümörü gelişebilir. Gebelik öncesi tedavi edilmemiş ciddi dişeti rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda ise erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riski vardır. Bu nedenle gebelik öncesi iyi bir ağız hijyeni rutininin kazanılmış olması ve dişeti tedavilerinin yapılmış olması önemlidir.

• Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde görülen kusma ağız içinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde aşınmalara, hassasiyetlere ve çürüklere sebep olabilir. Özellikle kusmayı takiben hemen dişleri fırçalamak diş yüzeyindeki aşınmaları artırabilir. Bu nedenle kusma sonrası ağız bol su ile çalkalanmalı ve dişler yarım saat sonra fırçalanmalıdır.

• Hamilelik süresinde tükürük daha asidik özellikler gösterebilir, bu durum dişleri çürüğe daha yatkın hale getirir. Doğru ağız bakımı ile yeni çürüklerin oluşumu engellenebileceği için anne adayının ağız bakımını gebelik öncesi düzene oturtmuş olması önemlidir.

• Dişeti sorunu nedeniyle dişetleri kanayan, dişlerinde hassasiyet sorunu olan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Ağız hijyeninin yeterli derecede sağlanamadığı durumlarda dişeti hastalıkları ve çürükler gelişebilir.

• Değişen beslenme alışkanlıkları ve çürük yapıcı özellikli gıdaların sık tüketimi (sık ara öğünler ve tatlı gıda tüketiminin artması, kuru meyve gibi) diş çürüklerinin oluşma riskini artırır.

Hamileliğim sırasında diş hekimi kontrolüne gitmeli miyim?
Gebelik döneminde ağız içinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle yaşanabilecek sorunlardan korunmak için hamileliğiniz boyunca her üç ayda bir diş hekimi kontrolünden geçmelisiniz.

Hamileliğim sırasında diş tedavilerimi yaptırabilir miyim?
Hamileliğin her döneminde gebeliğinizin takibini yapan hekimle görüşerek ve tedavinin güçlük derecesine göre yapılacak tedavilere karar verilebilir. Ancak genellikle hamileliğinizin 3. ve 6. ayları arasında diş tedavileriniz ve diş taşı temizlikleriniz yapılabilir. Gebeliğin ilk ve son üç aylık döneminde ise sadece acil tedaviler gebeliğinizin takibini yapan hekimle birlikte planlanarak yapılmalıdır.

Hamileliğim sırasında dişlerime anestezi yapılabilir mi?
Anne adayının herhangi bir alerjisi yoksa ve hamileliğin seyrinde bir problem yoksa gebeliğinizin takibini yapan hekimle görüşülerek gerekli durumlarda anestezi yapılabilir.

Hamileliğim sırasında diş röntgeni çekilebilir mi?
Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise kurşun önlükler kullanılarak ağız içinden röntgen filmi alınabilir. Yine de mümkün oldukça röntgen ışınından kaçılması gerekir.

Her hamilelikte bir diş kaybedilir mi?
Her hamilelikte bir diş kaybedildiği düşüncesi yanlış bir inanıştan ibarettir. Bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çürümesine neden olduğu yönündeki söylemin her hangi bilimsel bir dayanağı yoktur.

Gebelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler dişeti hastalıklarına yatkınlığı değiştirebilir ya da kusma ve bakım eksiklikleri nedeniyle yeni çürükler oluşabilir. Ancak ağız bakımının iyi olduğu ve hekim kontrollerinin düzenli yapıldığı gebeliklerde diş kayıpları oluşması söz konusu değildir.

Kustuktan sonra dişlerimi hemen fırçalamalı mıyım?
Kusma sırasında mide asitleriyle temas eden dişlerin yüzeyleri aşınmaya karşı direncini kaybeder. Hemen kusma sonrası dişleri fırçalamak aşınmaları artırır. Bu nedenle kusma sonrası dişler fırçalanmamalı ancak ağız hemen su ile çalkalanmalıdır. Dişler kusmadan yarım saat kadar sonra fırçalanabilir.

Hamilelik tümörü nedir?
Bunlar hormonal değişimler ve irritasyona bağlı gelişen diş eti büyümeleridir. Anne adayının beslenmesini ve ağız bakımını engelliyorsa ya da rahatsızlık veriyorsa alınabilir ancak genellikle gebelik sonrası kendiliğinden geçer.

Hamilelik döneminde ağız içi problemler nasıl önlenebilir?
Gebelik sırasında oluşabilecek diş eti problemlerinin ve diş çürüklerinin önlenmesi için düzenli ağız bakımı yapılması çok önemlidir. Günde en az iki defa dişler fırçalanmalıdır. Ara öğünlerin arttığı durumlarda özellikle de çürük yapıcı özellikteki besinler sık kullanıldığında fırçalama sayısı artırılabilir. Her gün ara yüz bakımlarının yapılması (ara yüz fırçası ve diş ipi kullanımı) ve gargaralar ile bakımın desteklenmesinde fayda vardır.

Gebelik döneminde sizin yaptığınız bakıma ek olarak diş hekimi tarafından yapılacak diş taşı temizlikleri ve kontroller de bu süre içerisinde sorun yaşamanızı engelleyecektir.

Hamilelikte dişlerimi korumak için beslenmemde nelere dikkat etmeliyim?

Gebelik döneminde dengeli beslenme önemlidir. Değişen beslenme alışkanlıkları ve çürük yapıcı özellikli gıdaların sık tüketimi (sık ara öğünler ve tatlı gıda tüketiminin artması, kuru meyve gibi) diş çürüklerinin oluşma riskini artırır. Bu nedenle bu tip gıdaların tüketimi düzenlenmeli ve ağız bakımları aksatılmamalıdır.

NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM
Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşalım.

  - (*) İle belirtilen alanlar zorunludur.
  - Bilgileriniz gizli tutulur.
  - Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

  2019-01-09T09:11:21+00:00

  Yorum Yazın

  Call Now Button