Recontouring

Odontoplasti ya da enameloplasti de denilen dişlerin yeniden şekillendirilmesine recontouring denilmektedir.

Genel prosedür dişlerin şeklinin, boyutunun yada yüzey kontürlerinin mine yüzeyinden ufak aşındırmalar yapılarak düzeltilmesini içermektedir.
İşlemin amacı bireylerin kendi dişlerinin görünümlerini düzelterek genel görünüşü güzelleştirmek ve gülüşü dengelemektir.
Mevcut duruma göre tek başına uygulanacağı gibi estetik gülüş tasarımının bir bölümü olarak da uygulanarak diş beyazlatma, diş eti estetiği, lamine restorasyonları ile beraber de uygulanabilmektedir.

Recontouring hakkında sıkça sorulan sorular

Hangi durumlarda uygulanır?
Recontouring kozmetik işlemlerin en koruyucu olanlarından biridir.
Recontouring ile bakteri plağı toplanması ve diş taşı oluşumuna neden olan küçük düzensizliklerin giderilmesi mümkün olmaktadır.
Dişlerin üzerinde meydana gelen ufak kırıklarda, mine yüzeyindeki fissür ve pitleri yumuşatmada, asimetrik diş formlarını düzenlemede ve köpek dişlerinin boylarını ve sivriliklerini düzenlemede uygulanabilmektedir. Ancak recontouring, veneer ya da bonding uygulamaları yerine geçmemektedir.
Recontouring dişteki düzensizliklerin ortadan kaldırılmasında yeterli olmuyor ise tedavi bonding uygulaması ile kombine edilebilir.

Recontouring nasıl uygulanır?
Detaylı muayene yapılıp recontouring yapılmasına karar verilen dişlerde öncelikle radyografi ile sinir dokularının yüzeye yakınlığı değerlendirilir ve uygun mesafe varlığında işleme geçilir.
Yüzeyel işlemler olduğu için anestezi genellikle gerekmez. İnce ve az aşındırıcı frezlerle işlem uygulanır en son da ilgili dişler cilalanarak tamamlanır.

Hangi durumlarda uygulanmaz?
Recontouring sadece diş yapısının tümünün bozulmamış olduğu yüzeyel sorunların olduğu durumlarda uygulanabilir. İşlem mine tabakası ince ise yapılmayabilir.

NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM
Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşalım.

  - (*) İle belirtilen alanlar zorunludur.
  - Bilgileriniz gizli tutulur.
  - Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

  2019-01-09T09:14:16+00:00

  Yorum Yazın

  Call Now Button