Porselen Kronlar

Çeşitli sebeplerle aşırı madde kaybına uğramış dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir.

Çeşitli sebeplerle aşırı madde kaybına uğramış dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir.
Bu işlem dişe zarar vermez, aksine dişin ömrünü uzatır.

Dişlerin kaplanması (kuronlanması) nedir, dişe zarar verir mi?
Estetik nedenlerle de dişler kuronlanabilir ancak bu tamamen hastanın istediği doğrultusundadır.
Çeşitli sebeplerle aşırı madde kaybına uğramış dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir. Bu işlem dişe zarar vermez, aksine dişin ömrünü uzatır.Estetik nedenlerle de dişler kuronlanabilir ancak bu tamamen hastanın istediği doğrultusundadır.

Porselen Kronlar hakkında sıkça sorulan sorular

Porselen köprü ne zaman uygulanır?
Bir veya birden fazla diş eksikliğinde komşu dişler ile desteklenen özel kaplamalarla aradaki boşlukların doldurulması için yapılırlar.

Bir köprünün uygulanmasında, eksik dişin oluşturmuş olduğu boşluğun iki yanındaki dişler (doğal dişler ya da implantlar) kuronlarla kaplanır ve boşluğu kapatacak olan yapay diş de bu kuronlar arasında yer alır.

Metal destekli kuronlarla zirkonyum destekli kuronların farkı nedir?
Her iki malzeme için kesilmesi gereken diş miktarı hemen hemen aynıdır. Metal destekli kuronların alt yapısı gri metalden olur ve direnci zirkonyuma göre daha fazladır. Estetik olarak ince dişeti yapısı olan hastalarda gri bir yansıma yapabilir.

Zirkonyum destekli kuronların alt yapısı ise zirkonyum olarak adlandırılan beyaz bir malzemeden yapılmıştır. Bu nedenle diş eti altında gri yansıma oluşturmaz. Her iki malzemenin de üst yapısı porselen ile kaplanır.

Kaç seansta kuron/köprülerim biter ve bu seanslarda neler yapılır?
Porselen kuronların hazırlanması için en az dört seans gerekir. Bu seanslarda aşağıdaki işlemler yapılır:

• Dişlerin hazırlanması ve ölçü: Restorasyon yapılacak diş ya da dişler, uygulanacak tedaviye göre küçültülür ve bütün ağzın detaylı ölçüsü alınır.
• Alt yapı provası: Laboratuvarda alınmış ölçüden elde edilen ağız modeli üzerinde hazırlanan zirkon veya metal altyapının ağız ortamında prova ve uyumlanması yapılır.
• Porselen prova: Laboratuvarda metal altyapı üzerinde hazırlanan porselenin ağız içinde komşu ve karşı dişlerle uyumlaması ve kontrolleri yapılır. Renk ve estetik olarak hastanın da fikirleri alınır. Cila yapılmak üzere laboratuvara gönderilir. Beğenilmeyen bir estetik olduğunda bu seans tekrarlanabilir.
• Cila ve simantasyon: Laboratuvarda cilası yapılan restorasyon son kez ağızda denenir. Herhangi bir problem yoksa, hastanın da onayı alındıktan sonra restorasyon diş üzerine sabitlenir. Hastaya protez ve ağız bakım teknikleri anlatılır.

Kuron yapılan her dişe kanal tedavisi gerekir mi?
Kuron yapılacak her dişe kanal tedavisi uygulanması gerekmez. Ancak kuron yapılmadan önce dişte geniş bir çürük varsa, dişin kuron hazırlıkları sırasında sinir–damar paketinin yaralanması söz konusuysa dişin kanal tedavisine ihtiyacı olabilir.

Kuronlarım yapılana kadar dişsiz mi kalacağım?
Kuronlarınız yapılana kadar fonksiyon ve çiğnemenizi sağlamak için mutlaka geçici protezler yapılacaktır.

Aşırı madde kaybı olan ya da sadece kökü kalmış bir diş kaplanabilir mi?
Dişin kaplanabilmesi için kurona destek olacak yeterli bir yapıya ihtiyaç vardır. Doğal diş çürük ya da kırık gibi nedenlerle üstüne yapılacak kuronu destekleyemeyecekse, dişe kanal tedavisi yapılarak ve kanal içerisine post&core yapılarak bir alt yapı oluşturulabilir.

Porselen kuronlarımın/köprülerimin bakımını nasıl yapmam gerekir?
Porselenlerin doğal diş gibi mutlaka fırçalanması gerekir. Günlük bakımda araya sıkışan gıdaların temizlenmesi için diş ipi ve arayüz fırçaları kullanılmalıdır.

Porselen dişlerim takıldıktan sonra ne gibi sorunlar yaşarım?
Kuronunuz yapıştırıldıktan sonra genellikle hassasiyet ya da rahatsızlığınızın olmaması gerekir. Az miktarda sıcak-soğuk hassasiyeti olabilir. Ancak ısırdığınızda ağrı ya da hassasiyet hissediyorsanız, diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekir.
Bu sorun büyük ihtimal ile kuronun yüksek olmasından kaynaklıdır ve kolaylıkla düzeltilebilir.

Porselen dişim kırılırsa ne yapmam gerekir?
Kuronların kırılması mümkündür ve bazen ağız içerisinde tamir edilebilirler. Kırık geniş bir alanda ise kuronun yenilenmesi gerekebilir.

Porselen dişimde hareketlilik hissedersem ne yapmam gerekir?
Kuronun yapıştırıldığı materyal tükürüğün de etkisi ile eriyebilir. Böylece kuronun altına sızan bakteriler çürük oluşturabilir. Bu nedenle kuronunuzun hareket ettiğini hissettiğinizde diş hekiminiz ile görüşmelisiniz.

Yapıştırıcının uzaklaşması ya da kuronun uyumsuzluğu nedeni ile kuron yerinden çıkabilir. Bu durumda hemen diş hekiminiz ile görüşmelisiniz. Eski kuronunuz yeniden yerleştirilebilir ya da yeni bir kuron yapılması gerekebilir.

Bazı durumlarda kuronlu dişlerde hissedilen hareketlilik destek dişin çevre dokularındaki kayıplardan da kaynaklanabilir. Bu durumun hekiminiz tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Köprülerin ömürleri ne kadardır?
Köprülerin ortalama ömrü 5 – 7 yıldır. Ancak daha uzun yıllar kullanılabilmeleri için düzenli günlük bakımların yapılması ve hekim kontrollerinin aksatılamaması gerekmektedir.

NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM
Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşalım.

  - (*) İle belirtilen alanlar zorunludur.
  - Bilgileriniz gizli tutulur.
  - Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

  2019-01-09T09:12:27+00:00

  Yorum Yazın

  Call Now Button