İmplant Tedavisi (Kemik Yetersizliklerinde)

Diş eksikliklerini gidermek için uygulanan implantların yapılacağı bölgelerin incelenebilmesi için detaylı bir klinik muayene yapılmalıdır. Bu muayenede genel ağız-diş sağlığınız ve dişeti sağlığınız değerlendirilmeli bu anlamda bir problem varsa implant tedavisi öncesi yapılması gereken tedaviler tamamlanmalıdır.

//İmplant Tedavisi (Kemik Yetersizliklerinde)

İmplant Tedavisi Öncesi Muayene:
Diş eksikliklerini gidermek için uygulanan implantların yapılacağı bölgelerin incelenebilmesi için detaylı bir klinik muayene yapılmalıdır.
Bu muayenede genel ağız-diş sağlığınız ve dişeti sağlığınız değerlendirilmeli bu anlamda bir problem varsa implant tedavisi öncesi yapılması gereken tedaviler tamamlanmalıdır. İmplantın yerleştirileceği bölgedeki kemiğin şeklinin , yüksekliğinin-kalınlığının ve kalitesinin değerlendirilmesi için ise radyografik muayene yapılmalıdır. Kliniğimizde Bu amaçla hata payı olmaması için 3D grafiler (tomografiler) alınır ve üzerinde yapılacak inceleme ve ölçümlere göre tedaviniz planlanır.

Sadece röntgen çektirmem yeterli değil mi?
Genel ağız diş sağlığı hakkında bilgi veren panoramik röntgenler sadece iki boyutlu bilgi verdiği ve ölçüm açısından net sonuçlar veremeyebileceği için implant tedavisinin planlanmasında 3 boyutlu görüntü veren dental volümetrik tomografiler kullanılmaktadır. Tomografilerle normal röntgen filmlerinde görülmeyen kemik ve yumuşak doku detayları görülebilmekte ve tedavi kalitesi artırılabilmektedir.

Kemik Yetersizliklerinde İmplant Tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular

Çekilen tomografinin radyasyonundan endişeliyim.
Konvansiyonel tomografilerden daha az (hemen hemen 6’da 1’i kadar) radyasyon ile görüntü elde edilmesini sağlayan volümetrik tomografilerde verilen ışın panoramik röntgenlerin en fazla 1.5 katıdır.

Üstelik ışınlar sadece hedef bölgeyi görüntüleyecek şekilde ayarlandığı için çevre hassas dokular korunmuş olur.

Çene kemiğinde neden erime (rezorpsiyon) görülür?
Dişlerin erken kaybedilmesi nedeniyle uzun süre dişsiz kalınması, dişeti hastalığı ya da aşırı iltihap kaynaklı diş çekimi sonrası dişleri çevreleyen kemikte bazen farklı büyüklüklerde erime (rezorpsiyon) görülebilir.

Çene kemiğinde görülen bu erime (rezorpsiyon) engellenebilir mi?
Dişeti hastalığı nedeniyle görülen kemik erimeleri düzenli kontrollerle yapılan derin temizliklerle ve gerekli görüldüğü durumlarda operasyon veya lazer ile amaliyatsız temizlenerek engellenebilir, diş çekimi sonrası kemik erimesini engellemek için zor ve kistli dislerin çekimlerden sonra kemik yapımını arttıran materyaller (greft materyalleri) çekim boşluğuna yerleştirilerek bu problem en aza indirilir.

Yine de bu problemlerle karşılasan bir hastada implant yapılamaz düşüncesi doğru değildir. Kemik erimesinin miktarına bağlı olarak implant uygulaması yapılabilir ya da kemik yapımını sağlayan operasyonlar sonrasında implant uygulaması yapılabilir.

Vücudumda kemik erimesi varsa implant yapılabilir mi?
Ağızda gerçekleşen kemik erimesi ile vücutta gerçekleşen kemik erimesi birbirinden tamamen bağımsızdır. Vücutta cok fazla kemik erimesi olmasına rağmen ağızda kemik erimesi olmayabilir.

Tam tersi vucuttaki kemik ölçümleri çok iyi olmasına rağmen ağızda çok fazla kemik erimesi görülebilir.

Bu yüzden benim vücudumda kemik erimesi var bana implant yapılamaz düşüncesi doğru degıldır mutlaka diş hekımi tarafından İmplanta uygunluğu kontrol edilmelidir.

Üst çenede kemik yetersiz ise nasıl kemik yapılabilir?
Üst çenede özellikle arka bölgelere doğru zorlu bir diş çekimi yapılmışsa, Sinüs adı verilen üst çenede yer alan boşluklar doğumsal olarak aşağıda yer alırsa, Aşırı büyük kisti olan dişin kemiği eritmesi gibi nedenlerle üst çenede aşırı kemik erimesi görülebilir.

Bu gibi durumlarda bazen önce kemik yapmak için bir operasyon sonra implant uygulaması yapılır ya da kemik erimesinin miktarına göre aynı anda hem kemik yapımı hem de implant uygulaması yapılabilir.

Alt çenede kemik yetersiz ise nasıl kemik yapılabilir?
En sık rastladığımız kemik problemi kemik erimesi nedeniyle alt çeneden geçen alt çene sinirine yaklaşılmasıdır.

Kalan kemik miktarının yetersiz olduğu durumlarda lokal anestezi ile dişleri taşıyan kemiğin (kretin) kemik tozu takviyeleri ile yüksekliğinin ve kalınlığının artırılması işlemi sonrası implant uygulaması başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

İmplant yapılamayacak kadar az kemiğim olduğu söylendi. Bunun bir tedavisi yok mudur?
En sık rastladığımız kemik problemi kemik erimesi nedeniyle üst çenede sinüs dediğimiz boşluklarına ve alt çeneden geçen alt çene sinirine yaklaşılmasıdır.

Özellikle üst çenede kemik erimesi sonrasında, kemik o kadar azalır ki sinüs boşluğuna kadar Bu durum bazen de ağız boşluğuna komşu sinüs boşluğundaki genişlemeler nedeniyle olur.

Kalan kemik miktarının yetersiz olduğu durumlarda lokal anestezi ile dişleri taşıyan kemiğin (kretin) kemik tozu takviyeleri ile yüksekliğinin ve kalınlığının artırılması mümkün olabilmektedir.

Üst arka bölgelerde sinüslerin geniş olması ya da kemik seviyesinin azalması nedeniyle oluşan kemik yetersizliklerinde ise sinüs yükseltme işlemi yapılabilmektedir.

Sinüs yükseltme (sinüs ogmentasyonu) nedir?
Üst çene arka bölgede kemik yükseklik ve kalınlığının yeterli olmadığı ya da ağız boşluğuna komşu olan sinüslerin genişlediği ve implant yapılması için yeterli kemiğin olmadığı durumlarda sinüs tabanına kemik tozu yerleştirilerek aynı seans ya da bir süre beklendikten sonra implantlar yapılabilir.

Bu işlem ağız içinden gerçekleştirilir. Yerleştirilmiş kemik tozunun hastanın kemdi kemiği ile yer değiştirmesi ve implantı destekleyebilecek doğal kemik oluşumu için ortalama 6 ay beklenir. Alınan tomografiler ile kemik oluşumu kontrol edildikten sonra implantlar yapılabilir.

Kemik çoğaltma ( kret ogmentasyonu )nedir?
Dişleri taşıyan kemiğin implant yapılabilmesi için kalınlaştırılması ya da yüksekliğinin artırılması için yapılan cerrahi işlemlerdir. Bu işlemler sırasında hastanın kendi kemiği kullanılabildiği gibi özel olarak üretilmiş kemik tozları da kullanılabilir.

Bu işlem bazen kemik ekleyerek olur, Bazen de kemiği sandviç gibi açarak arasına implant yerleştirerek olur. Yapılan işleme yerleştirilmiş kemik tozunun hastanın kendi kemiği ile birleşmesi/yer değiştirmesi beklenir ve kemikleşme tomografilerle görüldükten sonra (ortalama 3-4 ay) implant yapılabilir.

Çekim soketi koruma preservation) nedir?
Diş çekiminin yapıldığı seansta çekim boşluğuna implant yapılamıyorsa bu bölgede ideal bir kemikleşme elde edebilmek için yapılan işlemlerdir.

Çekim sonrası oluşan boşluğa bazı biyouyumlu materyaller ya da kemik tozları yerleştirilerek iyileşmeye bırakılmasıdır. İyileşme için gerekli olan süre tamamlandıktan sonra (genellikle2-3 ay sonra) oluşan kemiğe implant yapılabilir.

Ayrıca bu durumlarda açılı implant tekniği ile (her iki çenede Fast&Fixed yöntemi ) ve üstçenede zygoma implantlarıyla özel çözümler sunulabilir

NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM
Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşalım.

  - (*) İle belirtilen alanlar zorunludur.
  - Bilgileriniz gizli tutulur.
  - Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

  2019-01-09T09:02:18+00:00

  Yorum Yazın

  Call Now Button